כ"ה באב תשע"ו    29 באוגוסט 2016    הכנסת ה-20, מושב שני, פגרת הקיץ אA   אA   אA Русский    العربية    English
 
 
Skip Navigation Linksעמוד הבית > חדשות > הודעות הכנסת > הודעה מתאריך 28 בנובמבר 2012

הודעות הכנסת

 
לרשימת ההודעות
  הדפס


החל מינואר 2013 יוכלו תושבי ישראל, שירצו בכך,  להשתתף בתקופת הניסיון של הפקת מסמכי זיהוי ביומטריים

28 בנובמבר 2012, י"ד בכסלו תשע"ג, בשעה 13:35

​הוועדה המשותפת (מדע וטכנולוגיה, פנים והגנת הסביבה, חוקה חוק ומשפט) לפי חוק אמצעי זיהוי ביומטריים ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ומאגרי מידע, בראשות ח"כ אברהם מיכאלי, אישרה היום (ד' 28.11.12) את הצו להכללת אמצעי זיהוי ביומטריים ונתוני זיהוי ביומטריים במסמכי זיהויי ובמאגרי מידע, (תקופת מבחן), התשע"א –2012. בדיון נכחו, יו"ר הועדה, ח"כ אברהם מיכאלי, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ דוד רותם וח"כ עתניאל שנלר

הצו מסדיר את עריכת תקופת המבחן (תכנית הפיילוט) להקמת מאגר ביומטרי והנפקת תעודות זהות חכמות, תכנית בה אזרחים יוכלו למסור מרצונם טביעות שתי אצבעות מורות ודמות הפנים על מנת לקבל תעודת זהות "חכמה".  הצו  המתוקן, בו דנה הועדה היום, קובע פרמטרים מפורטים למדידת  נחיצותו של המאגר הביומטרי והאפשרות להפעיל את החוק באמצעות חלופות שונות, במסגרת המאגר ואף בלעדיו וכן קובע באופן מפורט את הדיווח שיועבר לכנסת במהלך העבודה על תכנית הפיילוט ולקראת סוף תקופת הפיילוט. הצו יפעיל את תקופת המבחן בה תיבחן המעשיות של החוק הביומטרי, בעיות ביישום החוק והסכנות שבהחזקת מידע כה רגיש. תקופת המבחן תחל בתאריך 1.1.2013 ותסתיים לאחר שנתיים בסוף דצמבר 2014. לחוק שעבר כבר בשנת 2009 היו מתנגדים רבים. לאחרונה, בעקבות עתירה לבג"ץ של האגודה לזכויות האזרח והתנועה לזכויות דיגיטליות, החליטה המדינה לתקן את הצו המפעיל את תקופת המבחן של החוק. עיקר התיקונים עוסקים בהגדרה מדויקת של אמצעי הזיהוי והאימות הביומטריים, יצירת מדדים להערכת ההצלחה או הכישלון של תקופת המבחן ואבטחת המידע של הנתונים הביומטריים עוד בתקופת המבחן. בסוף תקופת המבחן ייערך דיווח מסכם הכולל את הפרמטרים השונים הבוחנים את יעילות המאגר הביומטרי, את יעילותו מול חלופות אחרות, את מידת האבטחה שלו ובכלל, את נחיצות קיום המאגר הביומטרי והשגת מטרותיו.
כמו כן החליטה הוועדה היום על הגבלת שיתוף קטינים עד גיל 16 בתכנית הפיילוט, לשם הגנה על פרטיותם. כך, השתתפות בפיילוט לא תוצע לקטינים עד גיל 16, או לנציגם, אלא אם כן הגישו בקשה להנפקת מסמך נסיעה  - דרכון.
בדיון שהתקיים היום הדגיש ח"כ אברהם מיכאלי, יו"ר הועדה,  את דאגתו המיוחדת לקטינים בעלי מוגבלויות, וביקש כי כבר במהלך תקופת המבחן, תדאג הממשלה ל"מסלול מיוחד" שיתייחס אליהם וימנע מהם "טרטור ביורוקרטי".

 

מסמך שהוכן על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת שעוסק בדילמות שונות הקשורות למאגר הביומטרי:
 
http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m02179.pdf

שתף ב- שתף בפייסבוק שתף ב- שתף בטוויטר
 
   הקודם   |   הבא    
 
 
שידורים
היום בכנסת
השבוע בכנסת