כ"ב באב תשע"ו    26 באוגוסט 2016    הכנסת ה-20, מושב שני, פגרת הקיץ אA   אA   אA Русский    العربية    English
 
 
Skip Navigation Linksעמוד הבית > פעילות הכנסת > הוועדות > ועדת הפנים והגנת הסביבה > חדשות הוועדה > הודעה מתאריך 27 במאי 2013
בראשות חבר הכנסת דוד אמסלם
חדשות הוועדה
לרשימת ההודעות

הדפסה


ח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה: "יש לבלום את התכנית לכפר נופש בחוף פלמחים ולקדם במקומה את התכנית לפארק לאומי כדי שאזרחי ישראל יוכלו ליהנות מהחוף"


27 במאי 2013, י"ח בסיון תשע"ג, בשעה 14:50
​ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי  רגב, דנה היום (ב' 27.5.13) בתמונת המצב של כפר הנופש שהיה אמור להיות מוקם בחוף פלמחים.
בפתח הדיון הסבירה ח"כ מירי רגב כי הנושא נדון מאז שנת 2000 וכי מדובר ביוזמה בתחום המועצה האזורית גן רווה להקים כפר נופש דרומית לקיבוץ פלמחים. בשנת 2004 זכו יזמים פרטיים, כחוק,  במכרז מדינה להקמת כפר נופש בחוף זה. בשנת 2008 הצטרפה עמותת "אדם טבע ודין" לעמדת המדינה נגד היזמים שביקשו בעתירה לבנות בתוך קו 100 מ' ליד חוף הים. היזמים הפסידו בעתירה. מאוחר יותר החליט משרד המשפטים כי המכרז היה תקין וכי חוק החופים החדש אינו חל על כפר הנופש. למרות זאת פנה השר להגנת הסביבה בממשלה  הקודמת, ח"כ גלעד ארדן, לממשלה לקבל החלטה לבלום את פרויקט כפר הנופש. הממשלה קיבלה אכן החלטה לבחון מחדש את התכנית לאור האינטרס הציבורי שבהגנת החופים. בימים אלו מתקיים הליך גישור בין במדינה ליזם על מנת לקבוע את גובה הפיצוי שיינתן ליזם בשל אי ביצוע התכנית כמתוכנן. ח"כ מירי רגב הוסיפה ואמרה כי "יש לנו חופים נהדרים וצריך לשמור עליהם. אין סיבה שיהיה צורך לנסוע לחוץ לארץ כדי ליהנות מחופי הים". במהלך הדיון אף הוסיפה ואמרה כי הייתה רוצה "לראות את חופי הים בישראל פתוחים כמו בהוואי, הכל צלול וכחול, בעלי חיים וסביבה טבעית".
גב' דניאלה פוסק, מתכננת מחוז מרכז במשרד הפנים, הסבירה כי בפועל כפר הנופש נמצא מחוץ לקו 100 מ' מחוף הים. עם זאת, בעקבות החלטת הממשלה הוועדה המחוזית בחנה בשנית את תכנית כפר הנופש ולא מצאה עבורו חלופות. היא הוסיפה כי במקביל רשות הטבע והגנים הגישה תכנית להסדרת גן לאומי במקום שיבטל, הלכה למעשה את כפר הנופש. מכיוון שכך, בקרוב תיבחן האפשרות לקבל את תכנית רשות הטבע והגנים במקום תכנית כפר הנופש. מר ערן ניצן, סמנכ"ל בכיר במשרד התיירות, אמר כי משרד התיירות תומך בתכנית כפר הנופש ואם תבוטל תכנית זו יהיה קשה למדינת ישראל לשכנע יזמים לבצע תכניות מלונאיות במדינת ישראל. הוא הדגיש כי משרד התיירות פועל לפי תמ"א 13, תכנית מתאר משנת 1983, שקבעה כי פלמחים יכול להיות אתר ראוי לכפר נופש. על כך העירה ח"כ רגב כי פירוש הדבר שמדינת ישראל פועלת כיום על פי תכניות שנכתבו לפני 30 שנה!
נציג משרד הביטחון, סא"ל עמנואל עטיה, אמר כי משרד הביטחון תומך בתכנית הגן הלאומי.
יו"ר המועצה האזורית גן רווה, מר שלמה אלימלך,  אמר כי המועצה רואה בתכנית כפר הנופש תכנית ראויה.
מר פיני מלכה, נציג היזמים, אמר כי רווחת הציבור כוללת גם חדרי נופש ליד החופים. הוא הציג את השקעתו הרבה בפרויקט ואת אכזבתו מבלימת התכנית על ידי הממשלה וארגונים סביבתיים.
מר יובל פלד, מנהל חטיבת תכנון ופיתוח ברשות הטבע והגנים, אמר כי לחוף מגיעים כיום המונים. לשאלתה של ח"כ מירי רגב הוא ענה כי רשות הטבע והגנים גובהה בחניה 30 ₪ לרכב. ח"כ רגב טענה כי גביה זו הינה לכאורה בלתי חוקית ודרשה מרשות הטבע והגנים לברר את חוקיות הגבייה. מר פלד ציין כי הרשות הגישה תכנית לגן לאומי במקום כפר הנופש והוא מקווה כי התכנית תאושר בקרוב.
דנה ועדי לוסטיג, פעילות הועד למען הצלת חוף פלמחים ויוזמות המאבק להצלתו, אמרו כי היזמים עבדו כשורה אך כיום הציבור מודע לזכותו לחופים וכי הן ייצגו את הציבור במאבקן.
ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "תכנית מתאר היא חוק שניתן לשנות. מותר למדינה לשנות תכנית וניתן להחליף תכנית של כפר נופש בתכנית לפארק לאומי. כמובן שיש לפצות אז את היזם באופן ראוי". היא הוסיפה ואמרה כי "אנחנו מצדיעים לדנה ולעדי ולכלים חברתיים כמו פייסבוק בהם נעשה שימוש להצלת החוף. זהו אחד המקרים הנדירים שאזרחים הוכיחו שניתן ליצור שינוי. אל תפחדו ואל תירתעו. אני שמחה שרצועת החוף ניצלה".
בסיכום הדיון אמרה ח"כ מירי רגב, יו"ר הוועדה כי "יש מעט חופים במדינת ישראל ותפקידנו כנציגי ציבור לשמור על משאבי הטבע שלנו". היא אמרה כי הדיון היה טעון וכי בצדק כועסים היזמים. "המדינה מוציאה מכרז ויד ימין אינה יודעת מה עושה יד שמאל", אמרה ח"כ רגב. היא ביקשה לקיים דיון מהותי על תפיסת החופים של ישראל בנוכחות שר התיירות. כמו כן אמרה כי בשבוע הבא הוועדה תקיים דיון יל מחירי הכניסה לחופים בקיץ. היא סיכמה ואמרה כי יש לבלום את תכנית כפר הנופש בפלמחים ולקדם במקומו את התכנית לפארק לאומי.
 
עדכונים נוספים בעמוד הפייסבוק והטוויטר של הכנסת
 
   הקודם   |   הבא    
 
 
הצעות חוק
חקיקת משנה - צווים ותקנות
סדר-היום של דיוני הוועדה
פרוטוקולים של דיוני הוועדה
חומרי רקע לישיבות הוועדה
חדשות הוועדה
דיווחים ומעקב אחר יישום חוקים
מסקנות הוועדה
ועדות משנה וועדות משותפות
הרכב הוועדה – היסטוריה
דוחות הוועדה
שידורי הוועדה
נוהל רישום לישיבות הוועדה
קוד לבוש והסדרי חניה
מ.מ.מ. – מסמך מבוא לכנסת ה-20
הצעות חוק – הכנסת ה-19
הרכב הוועדה
תחומי עיסוקה של הוועדה
צוות הוועדה ויצירת קשר
 
ועדת הפנים והגנת הסביבה
חדר הוועדה, באגף הוועדות (קדמה), קומה 1, חדר 1820