כ"ג באב תשע"ו    27 באוגוסט 2016    הכנסת ה-20, מושב שני, פגרת הקיץ אA   אA   אA Русский    العربية    English
 
 
Skip Navigation Linksעמוד הבית > פעילות הכנסת > הוועדות > ועדת החוקה חוק ומשפט
בראשות חבר הכנסת ניסן סלומינסקי
חוקת המדינה; חוקי-יסוד; חוקים וסדרי משפט.
מספרי טלפון: 02-6408801
פקס: 02-6753199
דואר אלקטרוני: vhuka@knesset.gov.il
מנהל הוועדה: אסף פרידמן
חיפוש ומעקב אחר פרטי חקיקה המונחים על שולחן הוועדה (הצעות חוק, צווים ותקנות, הצעות לסדר ודיונים)
חיפוש בהודעות לעיתונות מטעם הוועדה
ישיבות הוועדה בשבתה כוועדה להכנת חוקה.
לאתר "חוקה בהסכמה רחבה" - פרקי חוקה מוסכמים להנחה על שולחן הכנסת
 
סדר היום של דיוני הוועדה
Calendar
Title and navigation
<אוגוסט 2016>
אוגוסט 2016
אבגדהוש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       

חדשות הוועדה
08 באוגוסט 2016 | ד' באב תשע"ו | 14:00
סיכום עבודת ועדת החוקה במושב הקיץ

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה במושב הקיץ 23 הצעות חוק לקריאה שניה ושלישית (59 מתחילת הכנסת ה-20). 12 מתוכם, הצעות שהוגשו מטעם הממשלה (34 מתחילת הכנסת ה-20), 8 הצעות חוק פרטיות (19 מתחילת הכנסת ה-20) ושלוש הצעות חוק מטעם הוועדה.

החוקים הממשלתיים הבולטים שאושרו: חוק המאבק בטרור, מדובר בחוק מודרני שמותאם לעידן של טרור בינלאומי, ומעניק כלים מודרניים לרשויות האכיפה והביטחון לסיכול טרור. נקבעו בו עבירות פליליות חדשות העוסקות בטרור. החוק מבטל עשרות תקנות ההגנה לשעת חירום שנהגו בארץ מתקופת המנדט. חוק העמותות, חוק שנועד להגביר את השקיפות בעמותות שרוב מימונן מישויות זרות. חוק חיסיון חומר מודיעיני, חוק שמסמיך את הפרקליטות שלא להעביר חומר מודיעיני לנאשמים. וכן חוק נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, חוק שמעגן את הקמת נציבות תלונות הציבור על פרקליטים.

אחד החוקים הפרטיים שאושרו, חוק הצהרת הון של בעלי תפקידים בכירים בשירות הציבורי של ח"כ בצלאל סמוטריץ'. חוק שמחייב בכירים בשירות הציבורי להגיש הצהרת הון כל שש שנים.

בנוסף, הוועדה אישרה שלוש הצעות חוק מטעם הוועדה, חוק הכנסת וחוק יסוד הכנסת, "חוק ההדחה". חוק שמאפשר ל-90 חברי כנסת להדיח חבר כנסת מכהונה בכנסת. שלוש הצעות חוק פרטיות לקריאה ראשונה, וכן 22   צווים ותקנות (62 מתחילת הכנסת ה-20) ובהם תקנות הסדר התדיינות בסכסוכי משפחה.

במשך מושב הקיץ, הוועדה התכנסה ל-108 דיונים (281 מתחילת הכנסת ה-20) באחד הדיונים, לאחר כעשור, היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט התארח בוועדה, פרס את משנתו ודיווח לכנסת על עבודתו. גם מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך התארח בוועדה, וסיפר על תוכנותיו לשינויים שהוא מתכוון לבצע במשטרה. 

הוועדה דנה עוד בעשרות הצעות חוק פרטיות וממשלתיות, הצעות חוק שהדיון בהם טרם הסתיים. ובהם תיקון לחוק העונשין-מדרג בעבירות המתה, חוק חדלות פירעון. ותיקון לחוק הבחירות לכנסת, הצעה שתאפשר לאזרח לבחור את מיקום הקלפי בו יצביע לכנסת.

בנוסף, הוועדה דנה בחשיפת הפרוטוקולים החסויים העוסקים בהיעלמות ילדי תימן ובהגנה על הפרטיות ברשת האינטרנט ובסמארטפון.

03 באוגוסט 2016 | כ"ח בתמוז תשע"ו | 12:00
ח"כ זוהיר בהלול : גם למפלגת העבודה שאני חלק ממנה, יש חלק בעוול ההיסטורי ביהודה ושומרון
​ ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת קיימה היום דיון בהצעה לדיון מהיר שהגישה ח"כ שולי מועלם-רפאלי . הדיון היה סוער ובמהלכו, יו"ר הוועדה הוציא מהדיון את חברי הכנסת אוסמה סעדי ושולי מועלם-רפאלי....
03 באוגוסט 2016 | כ"ח בתמוז תשע"ו | 10:50
מתמודדים בפריימריז יוכלו להוציא סכום זהה לצורך השתתפותם בבחירות מקדימות, אף אם אחד המתמודדים סיים את מערכת הבחירות הקודמת בגרעון.   חוק המפלגות הנוכחי קובע, כי מתמודד בבחירות מקדימות שסיים את...
02 באוגוסט 2016 | כ"ז בתמוז תשע"ו | 16:00

בתום דיונים ארוכים אשר חלקם היו סוערים, הצעת חוק נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, אושרה לקריאה שניה ושלישית. הצעת החוק אושרה בתמיכתם של תשעה חברי כנסת מהאופוזיציה ומהקואליציה. ח"כ יעל גרמן נמנעה בהצבעה.

הצעת החוק קובעת, כי שר המשפטים בהסכמת השר לביטחון פנים והיועץ המשפטי לממשלה, ובהתייעצות עם נשיא בית המשפט העליון, ימנו נציב שיברר תלונות על פרקליטים. שר המשפטים יוסמך להעביר את הנציב מתפקידו, לאחר שיקבל את הסכמת השר לביטחון פנים והיועץ המשפטי לממשלה. הנציב הוסמך לברר תלונות גם על היועץ המשפטי לממשלה וכן על יחידת התביעה המשטרתית. אולם התביעה הצבאית נותרה מחוץ לחוק.

עוד נקבע, כי הנציב לא יברר תלונות על שיקול דעתו המשפטי של פרקליט. במידה ותתעורר שאלה האם מדובר בשיקול דעת משפטי, הנציב יפנה ליועץ המשפטי לממשלה אשר יכריע בשאלה. הביקורת המערכתית על הפרקליטות, תבוצע ע"י מבקר המדינה, באמצעות צוות מיוחד שיוקם לטובת ביקורת זו.

הצעת החוק הפרטית של ח"כ ציפי לבני שעסקה באותו נושא, מוזגה לתוך הצעת החוק הממשלתית. כזכור, הצעת החוק, הינה תוצאה של פשרה שהוצעה ע"י שופט בית המשפט העליון (בדימוס) אליעזר גולדברג. אולם לא כל המתווה שהציע גולדברג, נכנס בסופו של דבר להצעת החוק.

בעניין חובת הגשת תצהיר ע"י המתלונן, נושא השנוי במחלוקת, נקבע כי הנציב יוכל לדרוש מהמתלונן תצהיר חתום ע"י עו"ד. דרישתם של הפרקליטים לקבוע חובת הגשת תצהיר, נדחתה.

הנציב הוסמך להחליט שלא לברר תלונה שניתן לה פרסום טרם הברור, אם הפרסום נועד לפגוע בפרקליט הנילון, או אם הפרסום נועד להשפיע על הליכי ברור התלונה.

ח"כ שלי יחימוביץ' התנגדה באופן נחרץ לסעיף המאפשר לנציב בנסיבות חריגות, לפתוח בבירור, אף אם לא הוגשה לו תלונה. בשל כך, יו"ר הוועדה הכריז על הפסקה בהצבעות. בסופו של דבר, יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי קיבל את הצעת הפשרה של ח"כ דוד ביטן ונקבע כי אם נודע לנציב שמייצג פעל בניגוד לחוק או בלא סמכות חוקית, הוא יעביר את המידע ליועץ המשפטי לממשלה. הוועדה דחתה מעל 70 ההסתייגויות שהוגשו על הצעת החוק. למעט הסתייגות אחת של ח"כ רויטל סויד שהתקבלה.

ח"כ יעל גרמן שנמנעה בהצבעה על הצעת החוק טענה כי בוצעו בו פשרות גדולות מידי, פשרות שפוגעות בעצמאות הנציב והביקורת. גרמן ביקשה לקיים ישיבות מעקב אחר יישום החוק.

בתום הדיון, מרבית חברי הכנסת שיבחו את יו"ר הוועדה על אופן ניהול הישיבות הרבות בהצעת חוק זו, דיונים שהובילו לפשרות ולתמיכה רחבה בהצעת החוק. בכוונת יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי להעלות את הצעת החוק להצבעה בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת כבר מחר.

משולחנה של הוועדה
דיווחים על פי חוק ומעקב אחר יישום חוקים

עפ"י עקרון הפרדת הרשויות, הוועדה מפקחת על פעילות הממשלה. על מנת להדק את הפיקוח הפרלמנטרי, החל מהכנסת ה-18, יו"ר הוועדה בשיתוף הייעוץ המשפטי, החלו לעגן בחוק חובת דיווח על יישום וביצוע חוקים. הניסיון המצטבר מלמד כי הדוחות משביחים את דיוני הוועדה ומסייעים למשרדי הממשלה לפעול בהתאם לנתוני אמת.​

מאגר חקיקה

במאגר חוקי מדינת ישראל, מוצג המידע על כל חוקי מדינת ישראל. לכל חוק דף, ובו התיקונים שהתקבלו מאז חקיקתו של החוק המקורי, ובכל תיקון – נוסחי הצעת החוק מתחילת הליך החקיקה ועד לחקיקת התיקון, וכן הפרוטוקולים של הדיונים במליאת הכנסת ובוועדות הכנסת.​

תצלומי עבר של ועדת החוקה. התצלומים מתקופת כהונתן של הכנסת השנייה, השלישית, החמישית והשישית.


ועדת החוקה, חוק ומשפט
חדר הוועדה, באגף קדמה, קומה 1, חדר 1720