ו' בסיוון תשע"ה    24 במאי 2015    הכנסת ה-20, מושב ראשון, כנס הקיץ אA   אA   אA Русский    العربية    English
 
 
Skip Navigation Linksעמוד הבית > על הכנסת > לקסיקון אישים ומונחים > פרשת קסטנר

לקסיקון אישים ומונחים

 
ללקסיקון המלא
  הדפס

 פרשת קסטנר


​ישראל (רודולף) קסטנר (1906–1957) היה יהודי ממוצא הונגרי, פקיד בכיר במשרד המסחר והתעשייה ומועמד מטעם מפא"י לכנסת השנייה. ב-1953 הואשם קסטנר על-ידי מלכיאל גרינוולד בשיתוף פעולה עם הנאצים בהשמדת יהודי הונגריה במלחמת העולם השנייה; בהסתרת דבר סכנת ההשמדה מיהודי הונגריה, על מנת להציל כ-1,700 יהודים "מיוחסים", ובהם קרוביו וחבריו, שהותר להם לעזוב את בודפשט לשווייץ; בסיוע לפושע הנאצי קורט בכר, על-ידי מתן עדות לטובתו במשפטי נירנברג.
 
קסטנר הגיש תביעת דיבה נגד גרינוולד. עורך הדין שמואל תמיר הגן על גרינוולד. שופט בית-המשפט המחוזי שדן בתביעה היה בנימין הלוי (גם תמיר וגם הלוי היו לימים חברי הכנסת). בשל התפתחויות במשפט הצטרף להליך היועץ המשפטי לממשלה דאז חיים כהן. ביוני 1955 קבע השופט הלוי בפסק-הדין כי ההאשמות שהעלה גרינוולד נגד קסטנר בדבר שיתוף הפעולה עם הנאצים הוכחו, וכי "קסטנר מכר את נשמתו לשטן". הוא גם מצא כי קסטנר נתן עדות שקר מטעם הסוכנות היהודית במשפטו של קורט בכר בנירנברג. תומכיו של קסטנר טענו כי למעשה הוא היה גיבור, אשר למרות כל הסיכונים האובייקטיביים והקשיים הרגשיים שהיו כרוכים במגעים עם נאצים כמו אדולף אייכמן (ראו משפט אייכמן ), עשה כמיטב יכולתו להציל מספר רב ככל האפשר של יהודים.
 
מאחר שפסק-הדין הטיל דופי גם במפא"י, החליטה הממשלה לערער עליו לבית-המשפט העליון. ב-28 ביוני 1955 הציעו תנועת החרות ומק"י הצעות אי-אמון בממשלה על רקע דרך טיפולה בפרשה. לאחר שהציונים הכלליים, שהיו חברים בקואליציה, נמנעו בהצבעה, התפטר ראש הממשלה משה שרת .
 
ב-4 במרס 1957, במהלך הדיון בערעור, נורה קסטנר בידי צעירים לאומניים קיצוניים ומת מפצעיו. רצח זה נחשב לרצח הפוליטי הראשון במדינת ישראל. בינואר 1958 החליט בית-המשפט העליון, ברוב של שלושה שופטים לעומת שניים, כי קסטנר לא שיתף פעולה עם הנאצים. בהחלטה נאמר גם כי בנסיבות מסוימות על המנהיג להסתיר עובדות מן הציבור. כל חמשת השופטים קבעו שקסטנר העיד עדות שקר ב-1947 ובכך הציל קצין אס-אס בכיר מעונש.
 
הפרשה כולה מרתקת את הציבור הישראלי עד היום, ונכתבו עליה מחזות ואין-ספור ספרים ומאמרים.
ללקסיקון המלא
 
 
יום הזיכרון לשואה ולגבורה